piątek, 18 marca 2016

Pejzaże wewnętrzne Anny Foryckiej - Putiatyckiej

Twórczość, jako droga życia ... 

Wybór odpowiedniej drogi w życiu jest bardzo istotny, ale nie zawsze zależy od naszych starań. Czasem wcześniej zaplanowana prost droga potrafi być kręta i pełna nieprzewidywalnych doświadczeń. 




Autor  Anna Forycka - Putiatycka


Początki życia Anny Foryckiej - Putiatyckiej są piękne i bliskie naturalnych terenów Wielkopolskiego Parku Narodowego, zakola rzeki Warty. Wychowanie ziemiańskie, talent odziedziczony po Mamie Marii Mogilnickiej pv. Iwaszkiewicz, Putiatyckiej, absolwentce ASP w Warszawie, która zajmowała się tkactwem i malarstwem na tkaninach techniką sitodruku, a także inspiracja działalnością Dziadka i Ojca, którzy w okresie Międzywojennym prowadzili Zakłady Graficzne M.T. Putiatycki w Poznaniu, nakreśliły lekki szkic przyszłości artystki. Młode życie twórcze Anny ukształtowały studia na wydziale Konserwacji Zabytków UMK w Toruniu, oraz dyplom z Projektowania Plastycznego na wydziale Architektury Wnętrz PWSSP w Poznaniu. Po studiach pracowała w Spółdzielni " Wzór" przy OW ZPAP, malując na tkaninach, a potem w galeriach sztuki na Saskiej Kępie, prowadząc jednocześnie salon kulturalno -  naukowy. 


Autor  Anna Forycka - Putiatycka



Droga życiowa poprowadziła Annę Forycką - Putiatycką za granicę, wraz z mężem zamieszkała w Paryżu. To właśnie w stolicy sztuk pięknych, artystka godziła życie rodzinne z własnym rozwojem artystycznym, odkrywając malarstwo na nowo. Inspiracja Paryżem trwała długo i zaowocowała licznymi pejzażami miasta, w tym piękną architekturą Panteonu z cyklu Widok z okna Biblioteki Polskiej. 

Znaki czasu...


Obecnie, z powrotem w polskich realiach, artystka maluje obrazy marynistyczne, abstrakcyjne, muzyczne oraz inspirowane naturą z czasów dzieciństwa. Częstym motywem malarskim jest wzburzone morze oraz niebo z błyskawicami, co nawiązuje myślami do istniejącego Boga i jego opatrzności. W transcendencji powinniśmy szukać twórczej inspiracji, mówi artystka.





Monotypie

Bardzo interesujące są realizowane przez artystkę monotypie, czyli grafiki, malowane farbami drukarskimi, tuszem na szkle, które w tej formie są przenoszone na papier. Powstają w rezultacie niepowtarzalne motywy o charakterze muzycznym i abstrakcyjnym. Przykłady poniżej:



Autor  Anna Forycka - Putiatycka



Autor  Anna Forycka - Putiatycka




Autor  Anna Forycka - Putiatycka





Pamiętnik życia ...

Artystka opowiedziała kilka zdań o sobie w ramach cyklu "Bliżej Anny Foryckiej - Putiatyckiej":

  1. Mój związek ze sztuką " odnalazłam, nie licząc starannej edukacji w PWSSP, w sobie a co za tym idzie w przestrzeni mojego pejzażu wewnętrznego."
  2. Nurt w sztuce, który jest mi najbliższy to "impresjonizm oraz kubizm." 
  3. Obraz/obrazy, które wywarły na mnie największe wrażenie to " dzieła Turnera, Braque'a. Cézanne'a, Berty Morisot i malarstwo chińskie."
  4. Miejsca, które lubię to " nadmorskiej klify, rzeki, jeziora oraz miejskie pejzaże." 
  5. Barwy, które wyrażają moje emocje to "błękit pruski, turquoise blue, cynober, sienna, ochra, emerland green, biel cynkowa, Payne's grey ..."
  6. W pracy twórczej staram się : być sobą , chociaż jestem wierna mojemu Mistrzowi."
  7. Korzystanie z nowoczesnych technologii jest dla mnie" wyzwaniem, ale też od kilku lat koniecznością."
  8. Mój wernisaż, którego nigdy nie zapomnę to " ... wspomnienie trzymam dla siebie."  







Galeria Sztuki "Licorne"


Kolejna strona z pamiętnika życia artystki, dotyczy czasu kiedy Anna Forycka - Putiatycka prowadziła własną Galerię Sztuki "Licorne", którą założyła w 2002r. na Saskiej Kępie w Warszawie. We wnętrzach galerii odbywały się wernisaże, wykłady oraz spotkania kulturalne salonu artystyczno - naukowego " Souvenir Napoléonien". Galeria reprezentowała wybitnych artystów z Warszawy, Krakowa i Poznania. Symbolizujący galerię jednorożec, widnieje na pieczęciach sygnujących prace artystki. 

Intryguje mnie temat współczesnych galerii sztuki. Doświadczona w tym temacie artystka opowiedziała mi o kilku ważnych kwestiach dotyczących ich funkcjonowania.

  1. Galerie sztuki traktuję jako" namacalny, fizyczny kontakt z dziełem sztuki."
  2. Najlepsze miejsce do eksponowania sztuki to " niezbyt duże muzeum tematyczne np. Muzeum Marmottan Moneta oraz Muzeum Maillol w Paryżu".
  3. Dobra formuła programowa galerii sztuki powinna się opierać na " zaangażowaniu i lojalności, odpowiedzialności, a także dobrym wychowaniu i kulturze osobistej właściciela lub osoby prowadzącej galerię."
  4. Źródła sukcesu galerii tkwią w " profesjonalizmie, umiejętności stworzenia miłej atmosfery zachęcającej do obcowania ze sztuką."
  5. Skuteczne działania w celu promocji sztuki to " dobre kontakty z kolekcjonerami, mediami, ludźmi kultury i sztuki, a przede wszystkim z artystami."
  6. Najważniejsze etapy przygotowań wernisaży to" wybór prac i ich profesjonalne rozwieszenie, rozesłanie zaproszeń na podstawie dużej i wyselekcjonowanej bazy adresów, z prośbą o potwierdzenie uczestnictwa, zaproszenia indywidualne ważnych osób ( estetyczne zaproszenia w kopertach rozdawane indywidualnie). Skromny, choć elegancki cocktail i wiele innych, znanych tylko profesjonalistom, sztuczek."
  7. Według mnie galeria sztuki XXI wieku to" salon kulturalno - naukowy, skupiający historyków sztuki, ludzi zainteresowanych nowymi trendami, o profesjonalnych korzeniach, chętnych otaczać się i (kupować) obrazy artystów wypromowanych przez daną Galerię. Niezwykle ważna jest oczywiście obecność kolekcjonerów, krytyków sztuki i mediów."
Artystka zainspirowana projektem Portu Praskiego w Warszawie, stworzyła obraz Miasta Artystów. Tryptyk został zaprezentowany przy okazji ostatniej wystawy " Obrazy muzyczne"  w  Galerii Sztuki " Oko Podkowy".

Anna Forycka Putiatycka działa w grupie Twórczej Symfonia. Od wielu lat uczestniczy w wystawach indywidualnych i zbiorowych, na których prezentuje liczne owoce swojego talentu....


Oto tajemnice sukcesu:

"Moja twórczość to pamiętnik życia, w którym zdarzenia płyną jak rzeka, przemijają, pozostawiając dla potomnych odbity obraz mojego wnętrza."
Anna Forycka - Putiatycka



Harmonogram wystaw i zbiory prac znajdują się na autorskiej stronie artystki.

Fotografie zostały zamieszczone dzięki uprzejmości artystki. 
Merci


Zainteresował Cię mój artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi. Będzie mi miło, gdy pozostawisz swój komentarz i zainspiruje Cię w życiu. Pamiętaj think different. 

Dziękuję

Patricia

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.